Местоположение Белене
Статут Проект
Категория Реконструкция и интериорен проект
Представителната сграда на природен парк „Персина” предоставя възможност за обособяване на специфични пространства, които да отговарят на изискванията за мултифункционални дейности.
Основните помещения са както следва:
Изложбена зала – тематично „птици и риби”
В изложбената зала са оформени следните зони:
Организиране на щанд за информация, листовки, брошури и други печатни материали – в средата на залата, в кръгъл вариант за да има поглед към двата противоположни входа. Бар плотът представлява два полукръга, чиято горна част е стъклена и пълна с макети на различни риби или влечуги.
Организиране на пространство за постоянна изложба – предлага се постоянната изложба да се развие върху ролкови щори пред големите остъклявания на залата, съответно с подходящата информация върху тях, с ширина и височина на модул от витрината.
Оформяне на изложбени табла с възможност за подмяна според тематиката на предстоящото събитие – предлага се концептуално решение за три размера табла – 90/90см, 90/120см, 90/200см. Като лек и удобен вариант се използва разпечатка на информация върху самозалепващо фолио и монтаж върху пенокартон – едностранно и двустранно. Стойките, на които се закрепват информационните табла, са от метална иноксова тръба, фиксирани към пода статично и към тавана посредством стоманено въже. Самите табла се захващат с големи щипки към вертикалните тръби на конструкцията.
Обособяване на пространство за изложбените табла и макети – това пространство се отделя от останалата площ като се повдига на стъклени подиуми, Н45см, ширина 200см, по цялото продължение на съществуващите стъклени витрини, като се отделят на 10см от стената и се предвижда парапет. Под подиумите се поставя пясък, ограничен с ръб от импрегниран полиоретан в неправилна форма, както и подходящи елементи от флората и фауната на района в макетен вид.
Оформление на барче за безалкохолни напитки, готови сандвичи и опаковани храни – барчето се ситуира до съществуващата мивка и склад под стълбите към горния етаж, като мивката се премества в неговия по-нисък плот. То е решено в стила на информационния щанд – стъклена част с макети на риби.
Организиране кътове за работа на децата и почивка – по продължение на стъклените подове, на ниското съществуващо ниво под се поставят канапета или дълги меки пейки, мултифункционални.
Стените се боядисват с латекс – по картел. На отсрещната висока стена срещу барчето се монтира акцент – каменна стена със стичаща се вода, за създаване на „водна” атмосфера.
Таванът се снижава посредством висящи в пространството рамки на различна височина и наклон, с опънат воал върху тях – целта е да се прикрие леко стъкления покрив, който е в невъзможност за чистене. Неговият цвят също се променя по картел.
Осветление – дежурно, насочено и ефектно – част от съществуващите луни се подменят с насочващи се прожектори, които осветяват рамките с воала от горе и създават визуално прикритие на съществуващия стъклен покрив. Останалите остават като дежурно осветление. Предлага се основното осветление да се осъществи чрез системи от насочващи се тела, монтирани върху захранващи
обтегачи. Всяка система достига до 5м дължина и има по 5бр. осветителни тела. Това дава насочено осветление към всички изложбени табла, макети, водна стена и барче.
Озвучаване – звуци от природата, пулт – ДОПЪЛНИТЕЛНО
Разполагат се четири колонки за озвучаване в четири ъгъла на залата, на височина около 350см. Пултът е на плота за екскурзоводи разположен в предната част на изложбеното фоайе.
Разполагане на съществуващ аквариум – предлага се аквариумът да се монтира до стълбите, водещи от фоайето към изложбената зала, перпендикулярно на стъпалата, така че да се минава от двете му страни.
Мултимедийна зала – тематично „влечуги и блатна растителност”
Тази зала изпълнява различни функции в насока образователни инициативи, прожекции. Идеята е, поради малката височина, да се внуши „блатна” атмосфера.
Разполагане на екран с диапроектор за онагледяване на лекции и мултимедийно илюстриране на различни теми – диапроекторът се вгражда в съществуващия окачен таван като се управлява дистанционно. Той се разполага в тавана между двете съществуващи сгъваеми врати. Прожекционният екран също би могъл да се вгради в тавана и да се управлява дистанционно, с цел стената да е по-мултифункционална /например там могат да се излагат нагледни материали по дадена тема, които остават зад екрана при необходимост от неговото използване/.
Организиране на зрителски места – местата за публика се оформят като „хълмисто дъно на блато” т.е. вълнообразно повдигане на различни нива на под, облечен в тъмно-сивозелен мокет, който излиза като петно и извън входната врата на залата. Оформящите се страници на седалките са в тъмносиньо. Малка масичка за лаптоп и четири стола се вместват в ъгъла до входа.
Оформлението на цялото пространство внушава обстановка с елементи на блато – дъно, растителност. По стените и на разстояние се поставя тънка метална мрежа, достигаща различни височини с цел да прикрие прозорци и двете врати хармоники. Зад мрежата се разполага висока и ниска растителност, а зад нея на самата стена – хаотично разположени диоди, като светулки.
Съществуващият таван се крие с фалдирани триъгълници от светлосин воал, между които се провира висяща бутафорна растителност.
Осветление – дежурно, насочено и ефектно – тук също част от съществуващите луни се подменят с насочващи се прожектори, които осветяват воала от горе и създават визуално прикритие на съществуващия таван. Останалите остават като дежурно осветление. Предлага се основното осветление да се осъществи чрез висящи пендели в черно.
Централно фоайе – официален вход
Тук се оформя кът за екскурзоводи, разположен, при влизане, от дясно на централния вход – стъклен бар плот, пълнеж с макети на регионална флора и фауна. Стената – гръб на този кът, е оформена цялата като хербарийна колекция от растения и пеперуди.
Променя се съществуващото цветово решение.
Поставят се три осветителни системи от х 5 тела – над бар плота за екскурзоводи, над входната врата към медийната зала и над стълбата водеща към изложбената зала.