В статията четете още:
Столична община получава правото да се разпорежда с имота – земя и сграда с разгъната застроена площ малко над 5000 кв.м, след като Министерският съвет й прехвърля обекта през 2010 г. Община Банкя поръчва идеен проект, по който тя би могла да бъде превърната в СПА център, на арх. Румяна Тихолова, президент на “Интоарх”, разработвала много проекти за хотелски СПА центрове, между тях на хотел “Олимп” във Велинград, “Риу Правец ризорт” и “Феста Панорама” в Несебър.
Екипът й преначертава предназначението на помещенията в сградата, което морално и технически е по-близо до XIX, отколкото до XX век.
Собствените електро- и парогенератори нямат място, освобождавайки помещения в сутерена на двуетажната постройка, разположена на входа на парка в центъра на града. Те могат да бъдат използвани за фитнес център, витамина-бар, в каквито обикновено се сервират от свежи храни и прясно изцедени сокове до хранителни добавки, обособени помещения със собствени СПА съоръжения и стаи за процедури като масажи – за по-малки или по-големи компании, които ще предпочетат уединението пред общите помещения етаж по-горе.
Два вътрешни двора, през които влиза светлина в тъмната вътрешна част на сградата, в двете й крила ще бъдат защитени с прозорци от слънце и дъжд, входовете към тях – затворени, и ще добавят малки басейни – отново за ползване от семейства или групи с резервация.
Повторението на басейни, вани и душове на основния партерен етаж е ненужно, при положение че от хигиенната функция на банята няма да остане и следа. Но екипът на арх. Тихолова предлага те да бъдат запазени и разграничени по друг начин – като предлагани услуги.
По-скъпите съоръжения и специални масажи остават в старото мъжко крило, където съседстват с царската баня, която поне на снимките все още излъчва царственост.
Централно фоайе, което пресича партерния и втория етаж във височина, ще осигури кафе-сладкарница, рецепция и места за сядане. Втора рецепция с вход от гърба на сградата сега ще осигурява пряк достъп до сутерена.
Проектът предвижда на втория етаж да бъде обособен център за възстановителни процедури и физиотерапия, пише в обяснителната записка.
“Това ще е една компилация от функции, симбиоза между миналия век и днешно време”, казва архитектът.
От миналото ще останат архитектурните елементи, които са защитени от закона и са под закрилата на Националния институт за недвижимите паметници на културата.
Понеже банята е значително увредена от времето и липсата на поддръжка, възстановяването й ще струва скъпо. “Дори не можахме да стигнем навсякъде”, казва арх. Тихолова и добавя с усмивка, че с колегите си е минала през някои помещения “с риск за здравето и живота”.
Кметът Рангел Марков се съмнява, че необходимата инвестиция, по предварителни сметки около 4 милиона евро, ще може да се възвърне от използването на СПА центъра. Неговото предложение е тя да бъде пакетирана със съседен терен с площ 7500 кв.м за изграждането на хотел с около 170 легла.
След като анализите на концесията са готови, той обещава да внесе предложението за нея в Столичния общински съвет. Услугите ще бъдат платени, а цените – определени от концесионера. “Ще държим да има и социален ефект. Винаги би могло в определени часове тя да бъде използвана като хигиенна или от хора, които нямат такива възможности”, казва Марков.
Автор: Деян Тодоров
Източник: Вестник Строителство Градът