“Студио Интоарх реализира СПА мечти “
“Студио Интоарх реализира СПА мечти “
Бих казала, че стана случайно, но вярвам, че всъщност случайностите никога не са случайни.
През 2003г. по време на едно пътуване до Малта отседнах в хотел,който разполагаше със СПА център, и от чисто любопитство реших да го посетя,за да го разгледам. До този момент в България не бяхме запознати с този вид дейности или иначе казано секторът току що „прохождаше“,разбира се, не изключвам до тогава работещите санаториуми с термални води и балнеоложки процедури.
Атмосферата в този СПА център ме заплени, сякаш бях попаднала в друг свят. Да не говорим за различните съоръжения, които виждах за пръв път,например приключенските душове тип “охльов“, чиято форма осигуряваше уединение на ползващите ги, опциите вътре в тях с различни струи вода тип „тропически дъжд“, тип „пулверизатор“, по- топли , по- студени, с различни аромати: на мента, лимон, портокалов цвят, аромати на свежо. Бях възхитена и от разновидностите на сауни,освен традиционната финландска имаше билкови, инфраред; арома, солени парни бани, басейнът със солена морска вода и т.н…….
Това, както казах , ме впечатли много и когато се върнах у дома, започнах да чета , да търся материали ,да изследвам процеса на проучване и проектиране и с натрупване на опит в сферата, разбрах, че всеки СПА център е много индивидуален и уникален в зависимост от това: какъв тип е, къде се намира, какви характерни особености има в района, в който е разположен, също така какви са вижданията и представите на бъдещия инвеститор съгласувани със съответните професионалисти (архитект, технолог, специалности, бъдещ СПА управител).
На първо място и много важно условие за успешен СПА център е правилно решената функционална схема, за която се изискват добри познания относно връзките между
отделните му зони: коя с коя да е в близост, коя да е разположена на по- тихо място и да не е на пътя на основния поток от хора. В същото време архитектът или интериорен дизайнер изгражда и интериорния облик на това пространство. В случая аз си правя и двете неща, тъй, като се занимавам и с интериорни проекти и това е , може би, оптималния вариант за впечатляващ краен резултат.
Голямото предизвикателство в СПА проектирането са реконструкциите в съществуващи вече сгради,обикновено позиционирани в сутерена, в чийто пространства се намират всички възможни инсталации, същ.конструктивни елементи ( греди, колони, носещи стени и шайби). Тогава се налага „ Висш пилотаж“ в смисъла на компромисите и доброто решение на функция и интериорно оформление на пространството, така че всичко това да се скрие от посетителя и той да се потопи в приятната атмосфера на новоизградения СПА център, без дори да подозира колко много труд е бил необходим за постигането на тази визия или иначе казано : от „дефекта да се направи ефект“. За сметка на това пък, удовлетворението от изпълнението на проекта е много голямо.
Новите тенденции в СПА проектирането са за по-открити пространства, в този смисъл СПА центъра да се проектира по възможност на ниво терен, което осигурява връзка „вън-вътре“ , т.е. в топлите месеци може да се излиза и навън към градина или тераса от зоната за релакс, от някои преходни пространства, от залата за фитнес , залата за йога или от фреш бара ,например. Практика , която се наблюдава и в проектирането на басейните: те са свързани , има директен излаз от вътрешен към външен басейн. Сауна кабините в термалната зона са с по- голямо остъкляване към интериора на СПА центъра, както и към хубава гледка навън. Енергоефективното проектиране на СПА центъра също започва да става все по-актуално и търсено.
Кои са любими, не зная, всеки един от тях е любим, защото към всеки подхождаш по различен начин. Може би, едно голямо предизвикателство беше СПА център в хотел в кв. Бояна. Съществуващото СПА беше доста нефункционално и изградено със скъпи, но неподходящи материали : от рода на полирани плочки на пода, които са опасни при намокряне и куп други подобни недомислици. Наложи се буквално да го „изринем“. Проблем например беше, че имаше изградено подово водно отопление и при премахване на същ. настилка , трябваше да се внимава да не бъде пробито то. С общи усилия на целия ни екип и постоянен авторски надзор успяхме да го прекроим с нова визия.Най-голямото удовлетворение от работата по проекта и неговата реализация беше, когато случайно бях на рецепцията и чух един от редовните им клиенти, който посещаваше СПА центъра за първи път след откриването му , да казва: „ Ама сега всичко е много различно, няма нищо общо с предишното, много приятно и успокояващо е усещането и с голямо удоволствие ще идвам.“
Признанието, това беше най-голямата награда и означаваше едно, че бяхме се справили добре със задачата си. Да създадеш пространство в хармония с цветове, материали, осветеност, музика, аромати и усещане за безвремие……